Canicula pune stăpânire pe Vasluie: Ce trebuie să faceți pentru a evita problemele de sănătate în zilele cu temperaturi extreme

Specialiștii din sănătate trag un semnal de alarmă pentru locuitorii din Vaslui: hidratarea corectă, evitarea expunerii la soare și protejarea persoanelor vulnerabile sunt esențiale în această perioadă marcată de temperaturi ridicate.

Ce trebuie să facă vasluienii ca să evite problemele de sănătate provocate de căldura excesivă

Canicula s-a instalat, la nivelul României și, implicit în județul Vaslui în această perioadă. Zilele devin din ce în ce mai călduroase, iar mulți vasluieni suferă din cauza căldurii excesive. Pentru aceștia, și nu numai, specialiștii vin cu o serie de recomandări menite să-i ajute să evite problemele de sănătate

În cazul în care suferiți din cauza căldurii excesive trebuie să țineți cont de anumite semnale pe care vi le transmite organismul și să luați măsuri. Astfel de semnale sunt durerile de cap, stările de amețeală sau greața care pot apărea după expunerea prelungită la temperaturi ridicate. Acestea sunt avertizări care nu trebuie ignorate.

Atunci când apar simptome precum slăbiciunea, frisoanele sau amețelile, este bine să vă mutați într-un loc răcoros și să consumați apă pentru a vă hidrata. De asemenea, specialiștii recomandă răcorirea corpului cu apă călduță, în special în zona gâtului și a încheieturilor.

Hidratarea este un aspect foarte important de care trebuie să țineți seama pe caniculă. Este bine să consumați apă chiar dacă nu simțiți nevoia și nu aveți senzați de sete. Setea este deja un semn că organismul a început să se deshidrateze, iar în zilele caniculare, pierderea de lichide prin transpirație este mult mai mare. Din acest motiv, necesarul zilnic de apă poate crește semnificativ și se recomandă consumul a cel puțin doi litri de apă.

O altă recomandare ține de temperatura băuturilor și a dușurilor pe care le faceți în zilele călduroase. Specialiștii spun că băuturile foarte reci și dușurile reci nu sunt întotdeauna cea mai bună soluție, deși pot părea soluții i pentru a ne răcori rapid. Organismul trebuie să consume energie suplimentară pentru a aduce lichidele foarte reci la temperatura corpului, iar acest lucru poate accentua senzația de disconfort.

Apa foarte rece determină constricția vaselor de sânge și împiedică organismul să elimine eficient căldura. Acesta este motivul pentru care se preferă apa călduță și ceaiurile neîndulcite

Nu faceți sport atunci când temperaturile sunt foarte ridicate

Activitatea fizică intensă, în aer liber, în timpul orelor de prânz, când temperaturile depășesc 30 de grade Celsius, poate favoriza apariția insolației. Specialiștii recomandă antrenamentele de dimineață devreme sau seara, în funcție de condițiile meteorologice

Un alt aspect de care trebuie să țineți seama este legat de hainele pe care le purtați. Îmbrăcămintea din materiale sintetice sau foarte strâmtă împiedică pielea să respire și contribuie la creșterea temperaturii corpului. Drept urmare este de preferat să purtați haine din bumbac sau in, în culori deschise.

Capul trebuie protejat cu o pălărie sau o șapcă, deoarece insolația poate provoca simptome precum febră, greață și rigiditate la nivelul gâtului.

O altă recomandare ține de temperatura la care setați aerul condiționat, în casă ori în mașină. Diferențele mari dintre temperatura, între exterior și interior pot avea efecte negative asupra organismului, motiv pentru care aerul nu trebuie setat la un nivel foarte redus – 18 grade, de exemplul. Trecerea bruscă de la o temperatură la alta poate provoca un șoc termic, astfel că se recomandă ca diferențele între exterior și interior să nu fie mai mari de șase grade.

Recomandări pe timp de caniculă

În această perioadă medicii au făcut o serie de recomandări pentru a evita disconfortul termic în caz de caniculă. Pentru a trece cu bine peste valul de căldură excesivă și pentru o mai bună protecție a sănătății sunt recomandate câteva măsuri simple, dar foarte importante:  

– evitați expunerea prelungită la soare între orele 11 – 18; reglați aerul condiționat la o temperatură cu 5 – 6 grade mai mică decât temperatura ambientală;

– nu folosiți ventilatoare dacă temperatura depășește 32 grade Celsius;

– petreceți 2-3 ore zilnic în spații unde există aer condiționat;

– evitați băuturile cu conținut ridicat de cofeină;

– consumați fructe și legume proaspete;

– consumați iaurt;

– evitați activitățile în exterior;

– mențineți legătura cu persoanele vulnerabile din familie; faceți dușuri călduțe;

– purtați pălării de soare și haine lejere;

– beți zilnic cel puțin 1,5 – 2 litri de lichide;

– nu consumați alcool.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.