Consiliul Județean Vaslui se înfrățește cu Consiliile raionale Cahul și Fălești din Republica Moldova

Miercuri, 22 aprilie 2026, începând cu ora 10:00, în sala „Ștefan cel Mare” a Palatului Administrativ, Consiliul Județean Vaslui organizează ceremonia de semnare a înțelegerilor de colaborare între instituție și raioanele Cahul și Fălești, din Republica Moldova.

Potrivit Consiliului Județean, evenimentul va marca consolidarea relațiilor de cooperare transfrontalieră și deschiderea unor noi oportunități de colaborare în domenii de interes comun.

Până în prezent, județul Vaslui a semnat mai multe astfel de parteneriate strânse și acorduri de colaborare cu raioane din Republica Moldova. Acestea urmăresc strângerea relațiilor și colaborării în domenii precum dezvoltarea economică, educația sau administrația publică.

Printre raioanele cu care județul Vaslui este înfrățit se află Anenii Noi, Cimișlia sau Strășeni, dar și altele.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.