„Viaţa pacientului cere siguranţă, nu improvizaţie”

„Sistemul de sănătate din România funcţionează de prea mult timp într-o stare de suprasolicitare permanentă”, consideră deputata Raisa Enachi care arată că, din păcate, în România încă sunt numeroase cazuri de unități medicale în care nu se respectă normele obligatorii de siguranță, cu consecințele aferente: bolnavi care mor cu zile în spitale ori pacienți neglijați. Raisa Enachi consideră că nu se poate continua cu un sistem care se bazează pe improvizaţie şi noroc și propune măsuri administrative ferme aplicate în toate spitalele din țară.

Într-o recentă declarație de presă adresată Camerei Deputaților, deputata Raisa Enachi continuă să scoată la iveală carențele din sistemul medical românesc, carențe care are efecte dezastruoase pentru sănătatea și chiar viața țacienților. „Din păcate, atunci când se întâmplă o tragedie, responsabilităţile sunt împărţite, dar rezultatele sunt neclare, iar siguranţa pacientului nu este garantată”, este semnalul de alară tras de parlamentarul vasluian. „Problemele ies la iveală nu în urma unor controale reale, ci abia după incidente grave, prea târziu, prea des. Deşi vorbim oficial despre reformă şi modernizare, în practică multe unităţi medicale lucrează la limită, cu personal insuficient, resurse reduse şi infrastructură uzată”, arată deputata Raisa Enachi, care atrage atenția că cei mai vulnerabili pacienţi, copiii, vârstnicii, bolnavii psihiatrici şi cronici, sunt și cei mai expuşi. „Asta pentru că ei depind în totalitate de stat, dar nu deţin instrumente prin care să îşi protejeze drepturile. Iar consecinţele sunt reale: la Târnăveni, pacienţi psihiatrici au fost ţinuţi în condiţii nedemne; la Constanţa, o tânără mamă a murit după naştere într-o unitate în care hârtiile nu reflectau situaţia din teren; la Bucureşti, un copil de doi ani a murit într-un spaţiu neautorizat complet. Trei tragedii, aceeaşi concluzie, standardele obligatorii de siguranţă nu au fost respectate”, explică parlamentarul vasluian.

În declarația de presă trimisă Camerei Deputaților, Raisa Enachi adresează atât parlamentarilor, cât și responsabililor din Sănătate o întrebare: „În aceste condiţii, în ce spital din România poate intra un pacient ştiind că este în siguranţă? Lipsa unor informaţii publice şi actualizate despre starea reală a unităţilor medicale obligă pacienţii să ia decizii în orb, generând neîncredere şi riscuri inutile”.

Totodată, Raisa Enachi cere măsuri ferme, dacă se dorește ca sistemul să protejeze cu adevărat pacientul. Deputata consideră că ar fi necesar un sistem public de raportare a siguranţei pentru toate unităţile medicale, precum și un audit anual independent şi transparent și implementarea unui mecanism naţional de alertă timpurie pentru spitalele cu risc major. Totodată, ea solicită responsabilitate administrativă clară şi evaluări periodice în toate unitățile medicale, protecţie reală pentru avertizorii din sănătate, și crearea unui fond dedicat remedierii rapide a neconformităţilor.

„Nu putem continua cu un sistem care se bazează pe improvizaţie şi noroc. Este timpul să trecem de la reacţie la prevenţie şi de la opacitate la transparenţă”, a declarat deputata Raisa Enachi. „Sănătatea nu este doar un serviciu public, este o obligaţie morală şi constituţională faţă de toţi cetăţenii”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.