Marți, 2 aprilie 2024, s-au împlinit 20 de ani de când steagul României, proaspăt primită în Organizaţia Tratatului Atlanticului de Nord, a fost alăturat celorlalte steaguri ale ţărilor membre NATO din faţa sediului din Bruxelles. Momentul a fost marcat de deputata de Vaslui Raisa Enachi, printr-o declaraţie de presă. „Pacea este un dar neprețuit pe care îl putem lăsa moștenire generațiilor viitoare. Ea nu înseamnă doar absența conflictelor armate, ci și armonie, înțelegere și respect între oameni. Să ne străduim să construim o lume în care pacea să fie o realitate pentru toți urmașii noștri!”, a spus deputatei Raisa Enachi.

Iată, textul declaraţiei de presă:
„România în NATO – 20 de ani de pace şi securitate
În vremuri în care lumea se confruntă cu numeroase provocări, de la conflicte regionale la tensiuni globale, este mai important ca niciodată să ne reamintim de valoarea inestimabilă a păcii. Privind retrospectiv la angajamentul nostru faţă de pace, ca rezultat al aderării la NATO, doresc să exprim un mesaj de solidaritate şi încredere profundă într-un viitor paşnic şi plin de speranţă.
Pe 29 martie 2004, ţara noastră a devenit membru cu drepturi depline al Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord, cunoscută sub numele de NATO. Această aderare nu a fost doar un act formal, ci o reafirmare a angajamentului nostru pentru pace, securitate şi stabilitate, atât în regiunea noastră, cât şi în întreaga lume.
Câteva zile mai târziu, pe 2 aprilie, am asistat cu onoare la ridicarea steagului României la sediul NATO din Bruxelles. Acest moment a marcat nu doar integrarea noastră în familia euro-atlantică, dar şi recunoaşterea eforturilor şi sacrificiilor făcute de poporul român în drumul său spre democraţie şi prosperitate. Admiterea României în NATO a fost rezultatul unei viziuni clare şi a unui efort susţinut. A fost un semnal că România este gata să îşi asume responsabilităţi şi să contribuie la securitatea colectivă. A fost, de asemenea, o recunoaştere a progreselor realizate de ţara noastră în domeniul reformelor politice, economice şi militare.
Integrarea în NATO a deschis României noi orizonturi de cooperare şi a consolidat relaţiile noastre cu alte state membre, bazate pe valori comune – democraţia, libertatea şi statul de drept. A adus, de asemenea, o garanţie a securităţii noastre naţionale, în faţa unui context internaţional adesea imprevizibil. Reflectând la aceşti ani de la aderare, este esenţial să recunoaştem că apartenenţa la NATO nu înseamnă doar beneficii în termeni de securitate şi cooperare militară. Este, de asemenea, un angajament faţă de promovarea păcii, susţinerea democraţiei şi consolidarea unui sistem internaţional bazat pe reguli şi respect mutual.
Prin integrarea în NATO, România a devenit un participant activ în susţinerea şi răspândirea valorilor fundamentale ale Alianţei Atlantice. Ne-am implicat cu determinare în iniţiative globale pentru păstrarea păcii şi am adus o contribuţie semnificativă la demersurile comune de a menţine stabilitatea şi securitatea pe plan mondial. Integrarea noastră în NATO marchează un capitol definitoriu în afirmarea României pe scena internaţională, având un impact profund asupra securităţii şi dezvoltării noastre. Aceasta reprezintă un prilej de mândrie, dar ne aminteşte şi de datoria continuă pe care o avem de a contribui activ la misiunea şi obiectivele acestei alianţe.
Să nu uităm niciodată că pacea este cel mai preţios dar pe care îl putem oferi urmaşilor noştri”.
































