Handbalul vasluian are viitor!

Pentru al doilea an consecutiv, Școala „Mihail Sadoveanu”din Vaslui a câștigat faza regională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSS) la handbal băieți, gimnaziu și va reprezenta județul și zona Moldovei la faza națională, care se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni la Cumpăna, județul Constanța. Anul trecut, tinerii handbaliști vasluieni au câștigat medalia de bronz la această competiție, iar acum speră să depășească această performanță.

În perioada 10 – 12 mai, în comuna Cumpăna, Inspectoratul Școlar Județean Constanța va organiza Olimpiada Națională a Sportului Școlar – Etapa Națională – Handbal Gimnaziu Băieți. Între cele 8 echipe calificate, câștigătoare ale etapelor zonale, se află și cea a Școlii Gimnaziale „Mihail Sadoveanu” din Vaslui, aflată la cea de-a doua participare consecutivă la această competeție națională.

Tinerii vasluieni se vor „duela” cu colegii lor de la Școala Gimnazială I.A. Bassarabescu, Ploiești – Prahova, Școala Gimnazială „Marius Șandru” – Reșița, Școala Gimnazială „Mőra Ferenc” Odorheiu Secuiesc – Harghita, Școala Gimnazială „Buică Ionescu” Glodeni – Dâmbovița, Școala Gimnazială Nr. 59 – București, Școala Gimnazială „George Emil Palade” – Buzău și cei de la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” – Baia Mare

Primele meciuri vor începe sâmbătă, 11 mai 2024, începând cu ora 9.00, urmând ca duminică, 12 mai, să se desfășoare jocurile de clasament pentru locurile 5-8, semifinalele și finalele.

Sperăm într-un rezultat cât mai bun al tinerilor handbaliști vasluieni, care anul trecut au reușit clasarea pe podium, pe locul III, la chiar prima lor participare. La faza regională, desfășurată chiar la Vaslui, echipa antrenată de profesorul Cristinel Enache, a făcut o figură foarte frumoasă, câștigând fără drept de apel toate meciurile, învingând în finală echipa similară de la Școala „Ion Creangă” din Suceava, cu scorul 18 – 14. Mai mult, doi dintre jucătorii echipei au obținut și titlurile „cel mai bun portar al turneului”, Eric Brașoveanu, și de „cel mai tehnic jucător”, Raul Enache.

Lotul vasluian este format din elevii Eric Brașoveanu, Roberto Arhire, Tudor Șelaru, Paul Ilieș, Andrei Topor, Alexandru Moldoveanu, Raul Enache, Albert Galer, Răzvan Vulpe, Eduard Pantazi și Sebastian Iacob, având ca antrenori pe profesorii Cristinel Enache și Simona Ilieș, lot care acum speră să acum speră să depășească performanța de anul trecut, în ultima fază a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSS) la handbal băieți, gimnaziu, etapă care se va desfășura la Constanța, în luna mai.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.