Deputata vasluiană Raisa Enachi, între inițiatorii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu

Deputata Raisa Enachi a anunțat, printr-o declarație de presă transmisă Camerei Deputaților, depunerea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului PSD-PNL-UDMR condus de Marcel Ciolacu, prima astfel de moțiune din actualul mandat. Deputata vasluiană solicită sprjinul parlamentarilor din toate formaţiunile politice pentru a „da dovadă de responsabilitate şi să voteze pentru înlăturarea acestui Guvern incompetent”.

Iată, textul declarației de presă transmisă Camerei Deputaților de deputata Raisa Enachi:

„Grupul parlamentar S.O.S. România depune moţiune de cenzură împotriva premierului Marcel Ciolacu

România are nevoie de un premier capabil şi de un Guvern competent, care să ia decizii ferme şi să ofere soluţii reale pentru viitorul ţării.

Grupul parlamentar S.O.S. România a anunţat astăzi, în plenul Camerei Deputaţilor, depunerea unei moţiuni de cenzură împotriva premierului Marcel Ciolacu. România nu mai poate fi condusă de un prim-ministru care a demonstrat că este rupt de realitate, că minte fără ruşine şi că sacrifică viitorul acestei naţiuni pentru propriile jocuri politice.

Ani de zile, acest Guvern i-a trădat pe români. A promis creşteri de pensii şi salarii, dar în realitate seniorii, cei care au muncit o viaţă întreagă pentru construirea şi dezvoltarea acestei ţări, sunt lăsaţi în sărăcie şi umilinţă.

Copiii României cresc într-un sistem educaţional falimentar, fără investiţii, fără oportunităţi reale pentru viitor. Între timp, afacerile clientelei politice prosperă, iar grupurile de interese din jurul premierului îşi împart ţara ca pe propria moşie.

România nu poate fi condusă de un premier care îşi bate joc de români, care promite multe şi nu face nimic, care refuză să răspundă pentru haosul economic şi social pe care l-a creat. În loc să ofere soluţii pentru criza economică, pentru preţurile care au explodat, pentru facturile sufocante, Guvernul Ciolacu a ales să îngroape România în datorii şi taxe mai mari pentru românii simpli, în timp ce protejează marii jefuitori ai bugetului naţional.

Această moţiune de cenzură este vocea milioanelor de români care s-au săturat de minciuni, de sărăcie şi de promisiuni deşarte. România nu mai poate accepta această bătaie de joc!

Solicităm parlamentarilor din toate formaţiunile politice să dea dovadă de responsabilitate şi să voteze pentru înlăturarea acestui Guvern incompetent. România are nevoie de un Guvern capabil, de un prim-ministru care să ia decizii ferme şi să implementeze măsuri concrete pentru stabilitate economică şi social”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.