Municipiul Vaslui va avea admnistrator public, pe actualul director general al Goscom SA, Vasile Popa

Primarul Lucian Braniște a decis că are nevoie de ajutor în gestionarea multiplelor probleme ale municipiului-reședință de județ, așa că l-a numit în funcția nou creată de administrator public al orașului pe economistul Vasile Popa, actualul director general al Goscom SA. „Pe Vasile Popa îl recomandă onestitatea, seriozitatea, atenția sporită pentru detalii și profesionalismul, calități care m-au convins să am încredere și să-l propun pentru noua poziție în Primăria Vaslui”, a declarat primarul Lucian Braniște.

În luna iunie, consilierii municipali au aprobat o Hotărâre privind înființarea în premieră la Vaslui a funcției de administrator public, un fel de mână dreaptă a primarului, care să se ocupe de problemele cotidiene ale orașului. Proaspăt instalat în funcție, primarul Lucian Braniște a decis să pună în practică respectiva hotărâre, numind-ul în această funcție pe ec. Vasile Popa, directorul general în exercițiu al Goscom Vaslui SA.

„Am bucuria să vă anunț faptul că, începând de astăzi, Municipiul Vaslui va avea un Administrator Public care va întregi echipa de management a Primăriei. L-am numit în această funcție pe economistul Vasile Popa care în ultimii trei ani a fost directorul general al SC Goscom Vaslui SA”, anunță, pe pagina sa de socializare, primarul municipiului Vaslui, Lucian Braniște.

„Vasile Popa este economist, absolvent de Management în cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor de la Universitatea ”Al. I. Cuza” Iași și al unui program de masterat în Management și Administrație Publică. Cunoaște bine atât mediul privat în care a activat peste 18 ani, cât și mediul administrativ și are o experiență în poziții de management public sau privat de peste 13 ani. Îl recomandă onestitatea, seriozitatea, atenția sporită pentru detalii și profesionalismul, calități care m-au convins să am încredere și să-l propun pentru noua poziție în Primăria Vaslui”, a declarat primarul Lucian Braniște.

Conform fișei postului, noul administrator va avea în atribuții coordonarea mai multor direcții și servicii din cadrul primăriei, dar și ale instituțiilor din subordinea acesteia. Administratorul public poate prelua și calitatea de ordonator principal de credite, ocupându-se astfel de plățile către societățile care execută lucrări ori livrează bunuri în cadrul proiectelor gestionate de municipalitate.

Trebuie spus că mandatul lui Vasile Popa ca administrator public al municipiului este doar pe perioada mandatului de primar al lui Lucian Braniște, putând fi chiar eliberat din funcție mai devreme prin dispoziție a acestuia din urmă. În același timp, mandatul său poate fi reînoit, dacă primarul în funcție va câștiga și el un nou mandat, și dorește acest lucru, așa cum este cazul, de exemplu, la Consiliul Județean Vaslui, acolo unde Valeriu Caragață a îndeplinit funcția de administrator public al județului în toate mandatele fostului președinte Dumitru Buzatu și este posibil să fie numit pentru un nou mandat, dacă actualul președinte Ciprian Trifan consideră de cuviință acest lucru.

Între timp, funcția de director al Goscom SA Vaslui va deveni vacantă, astfel că, în cel mai scurt timp, se va organiza concurs pentru ocuparea ei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.