Valul de caniculă continuă, meteorologii anunțând pentru marți și miercuri temperaturi ce vor depăși 33 de grade în aproape toată țara.

Conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), marţi, 20 august 2024, o avertizare Cod galben de căldură este în vigoare în Oltenia, jumătatea nordică a Munteniei, Dobrogea continentală, estul şi sud-estul Transilvaniei, Maramureş, precum şi cea mai mare parte a Moldovei, inclusiv județul Vaslui. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 şi 36 de grade.
Totodată, un Cod portocaliu de căldură excesivă vizează judeţe din sudul Banatului, nordul şi centrul Crişanei, din cea mai mare parte a Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul şi din centrul Munteniei. ITU va depăşi pragul critic de 80 de unităţi, iar temperaturile maxime vor fi cuprinse între 36 şi 38 de grade şi minimele între 18 şi 23 de grade.
Pe parcursul zilei de marţi, judeţele Timiş şi Arad vor rămâne sub avertizare Cod roşu de caniculă, cu valori termice pe timpul zilei de 38 de grade, respectiv minime de la 18 la 23 de grade.
Conform site-urilor specializate în prognoze meteo, situația nu se va îmbunătăți nici în cursul zilei de miercuri, când pentru județul Vaslui sunt anunțate valori maxime de 34 de grade, cu minime de 19 grade.




































