Profesorii și angajații din învățământ vor primi vouchere de vacanță și în următorii 4 ani, conform unui Ordin de ministru recent semnat. La nivelul județului Vaslui, în învățământ activează circa 6.800 de angajați, cadre didactice și personal auxiliar, care ar urma să beneficieze de aceste vouchere în valoare de 1.450 lei/an.

Profesorii și angajații din învățământ vor primi vouchere de vacanță și cel puțin în următorii 4 ani, conform Ordinului Ministrului Educației nr. 4.072/2023 semnat pe data de 26 aprilie 2023. Nu se știe însă data acordării acestor beneficii, dat fiind că Ordinul încă nu a apărut în Monitorul Oficial.
Regulamentul de acordare a acestor vouchere pentru perioada 2023-2026, aprobat prin ordin de ministru, prevede că „beneficiază de acestea persoanele care au desfășurat efectiv activitate în anul pentru care se acordă, iar valoarea voucherelor de vacanță este proporțională cu perioada lucrată”. Voucherele vor fi emise și în acest an doar pe suport electronic, sub formă de carduri, la fel ca anul trecut. Suma de 1.450 de lei este impozabilă în luna în care beneficiul este acordat, iar potrivit Codului Fiscal, impozitul pe venit este de 10% în acest caz.
Concret, angajații care primesc aceste vouchere vor trebui să plătească 145 de lei impozit.
În anii trecuți, aceste beneficii s-au acordat în luna iunie, cu excepția anului 2021, când au fost suspendate, pe fondul pandemiei.
Potrivit documentului consultat, cei care nu vor să primească au 30 de zile la dispoziție să depună o cerere pentru asta, de la publicarea în Monitorul Oficial a ordinului de ministru. Asta ar însemna că în luna mai vor fi desfășurate aceste proceduri și cel mai probabil în iunie ar urma să fie făcute alimentările de carduri.
Trebuie menționat că greva generală a angajaților din învățământ, anunțată pentru 22 mai 2023, este încă de actualitate, dat fiind că doleanțele membrilor celor trei mari sindicate, Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spriru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater” se referă la prevederile proiectului de Ordonanță de urgență prin care ar urma să fie oprite angajările la stat, înghețate, salariile, interzise achizițiile de mașini și mobilă pentru unitățile școlare, precum și alte măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare.





































