Gazele naturale ajung și în comuna Grivița

În ajunul Sărbătorilor Pascale, primărița din comuna Grivița, Alina Iuliana Munteanu, a venit cu o veste bună pentru locuitori: proiectul pentru aducerea gazelor naturale în trei sale ale comunei a ajuns la faza de contractare și va fi finanțat prin Programul Anghel Saligny. Edilul din Grivița le povestește concetățenilor săi parcursul proiectului.

În pragul Sărbătorilor Pascale, primărița din comuna Grivița a putut veni cu o veste foarte bună pentru concetățenii săi: proiectul „Înființare sistem de distribuție gaze naturale în cele trei sate ale comunei Grivița” a ajuns la faza de contractare, fiind preluat de către Ministerul Dezvoltării și urmând să fie finanțat prin Programul Anghel Saligny.

Pe pagina sa de socializare, Alina Iuliana Munteanu le povestește locuitorilor întregul parcurs al proiectului, „de la propunere și avizări la etapa de CONTRACTARE”, și greutățile peste care s-a trecut.

„Despre acest proiect am scris destul de puțin, conștientă fiind de competiția în care am intrat în anul 2020 la nivel național.

La Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene au fost depuse în sesiunea Decembrie 2020 un număr de 219 proiecte din întreaga țară, dintre care mai mult de jumătate au fost respinse în etapa de evaluare administrativă”, scrie edilul din Grivița.

„Proiectul COMUNEI GRIVITA a fost declarat CONFORM în etapa administrativă, solicitându-ne informații de clarificări încă din luna August 2021. A fost o perioadă grea pentru echipa primăriei, întrucât localitățile și lucrările de investiții aflate în execuție (asfaltarea străzi în localitatea Grivița) fuseseră afectate de inundații, iar o parte din colaboratorii care trebuiau să ne furnizeze informații tehnice erau plecați în concedii. Din fericire ne-am mobilizat exemplar cu toții și am depus în timp util toate informațiile solicitate”, relatează Alina Iuliana Munteanu.

„Luna Octombrie și Decembrie 2021 ne-a adus o altă Notificare prin care eram informați că am trecut în etapa de verificare tehnică-financiară și că va trebui să răspundem altor clarificări cerute de către Minister. Cu eforturi și ajutorul echipei de proiectare și de consultanță ne-am încadrat să răspundem punctual la toate solicitările”, spune primărița despre o altă etapă și un alt obstacol peste care s-a trecut.

„În Februarie 2022 aveam să aflăm că din cele 219 proiecte depuse la nivel național, numai 105 proiecte au fost declarate eligibile, iar din acestea au fost notificate pentru contractare doar 15 proiecte, din care un singur proiect pe Moldova. Proiectul comunei Grivita apăruse pe lista celor 105 proiecte eligibile, obținând 58,75 puncte. Precizez că la nivelul județului Vaslui doar două proiecte au fost declarate eligibile, Grivița fiind unul dintre ele”, povestește primarul, care le spune cum proiectul prin care vor ajunge să aibă gaze naturale în gospodării s-a apropiat de succes.  

„Adresa primită în Februarie 2022 era o confirmare că proiectul Comunei Grivița era un PROIECT BUN, care a îndeplinit toate cerințele din Ghidul de finanțare, dar fondurile puține alocate de Ministerul Investițiilor și Fondurilor Europene erau deja epuizate. Speranţa și șansa Comunei noastre a revenit după comunicatul făcut de către Ministerul Dezvoltării care anunța că TOATE cele 105 proiecte care au obținut un punctaj de peste 50 puncte și care au fost declarate eligibile vor putea fi preluate de către Ministerul Dezvoltării și finanțate prin Programul Anghel Saligny”, spune Alina Iuliana Munteanu.

Și, în final, primărița din Grivița vine în povestea sa cu deznodământul fericit: „Zilele acestea, pe 20 APRILIE 2022, am făcut ultimul pas: am aprobat prin Hotărâre de Consiliul Local CEREREA DE FINANȚARE pentru proiectul de gaz al comunei Grivița și am încărcat-o în platforma Ministerului Dezvoltării în vederea semnării contractului de finanțare”.

Alina Iuliana Munteanu transmite în finalul mesajului său un mesaj de mulțumire tuturor celor care au făcut posibil acest succes pentru comună: „Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru încredere și pentru mobilizarea de care ați dat dovadă în momentul în care a fost necesar să semnăm angajamentele de branșare”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.