Județul Vaslui stă bine la ceva: Calitatea aerului

Față de celelalte județe din Regiunea de Dezvoltare Nord-Est, județul Vaslui are cea mai bună calitate a aerului. Nici dioxid de azot, nici particule în suspensie nu au fost înregistrate de raportul de calitate a aerului întocmit de Agenția pentru Protecția Mediului.

Lipsa industriilor și a unei vieți economice dinamice au și avantajele lor, pe lângă dezavantajele pe care le cunosc și percep toți vasluienii. Acestea pot fi văzute în rapoartele privind calitatea aerului întocmite de către Agenția pentru Protecția Mediului și din care rezultă că județul Vaslui stă foarte bine, ba chiar nu are egal la calitatea aerului printre celelalte județe din Regiunea de Dezvoltare Nord-Est, care cuprinde, pe lângă județul nostru, Iași, Bacău, Suceava, Botoșani și Neamț.

Dacă în județul Iași particulele în suspensie ating o cifră de 48,5, pe când cea mai mică concentrație este în Botoșani, cu 19,47, județul Vaslui are un liniștitor 0,0, semn că la noi nu se întâmplă nimic. Particulele în suspensie reprezintă un amestec complex de particule foarte mici și picături de lichid.

Surse naturale din care pot proveni sunt erupțiile vulcanice, eroziunea rocilor, furtuni de nisip și dispersia polenului, pe când sursele antropice sunt activitatea industrială, sistemul de încălzire a populației, centralele termoelectrice. Traficul rutier contribuie la poluarea cu pulberi produsă de pneurile mașinilor atât la oprirea acestora cât și datorită arderilor incomplete.

La dioxidul de azot, de asemenea, județul nostru înregistrează cea mai mică concentrație din regiune, 26,47, în vreme ce în județul Iași se înregistra pe 15 august 2021 o concentrație de 60,62, iar în Neamț chiar mai mare, de 65,57.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.