Peste 55.000 de vasluiani vor primi ajutoarele de la Uniunea Europeană

Gradul de sărăcie care există în județul Vaslui poate fi măsurat și prin numărul celor care primesc ajutoare de la UE, peste 55 de mii de persoane: șomeri, pensionari cu indemnizație socială, beneficiari ai venitului minim garantat sau ai alocației pentru sprijinirea familiei, etc.

În județul Vaslui a început activitatea de distribuire a produselor alimentare și de igienă prin Programul Operațional pentru Ajutorarea Persoanelor Defavorizate 2022.

55.937 de vasluieni cu o situație materială precară, șomeri, pensionari care încasează indemnizația socială, beneficiari ai venitului minim garantat, beneficiari ai alocației pentru sprijinirea familiei, etc. vor fi beneficiarii ajutoarelor de la Uniunea Europeană.

„După ce alimentele vor fi distribuite la primării, urmează livrarea lor către beneficiarul final. Salariații primăriilor, cei care răspund direct de repartizarea acestor alimente, vor merge acasă la fiecare beneficiar și vor distribui aceste alimente. Nu trebuie să vină dumnealor la primărie”, a declarat Daniel Onofrei, prefectul județului Vaslui. 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.