Înscrierile la liceele militare, în plină desfășurare

Pentru anul școlar 2025 – 2026, Ministerul Apărării Naționale (MApN) pune la dispoziție 816 locuri în liceele militare din țară, pentru ciclul inferior (clasa a IX-a). Tinerii absolvenți de gimnaziu care doresc să îmbrățișeze cariera militară se pot înscrie la unul dintre cele 5 licee militare din țară până pe 21 martie 2025, și deja au început examinările medicale pentru cei înscriși.

Pentru anul școlar 2025 – 2026, Ministerul Apărării Naționale (MApN) pune la dispoziția elevilor interesați într-o carieră militară nu mai puțin de 816 locuri pentru înscrierea în clasa a IX-a, astfel: Colegiul militar național ‚Dimitrie Cantemir”, Breaza, județul Prahova: 168 de locuri; Colegiul militar național „Ștefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc, județul Suceava: 168 de locuri; Colegiul militar național „Mihai Viteazul” Alba-Iulia, județul Alba: 168 de locuri; Colegiul militar național „Tudor Vladimirescu” Craiova, județul Dolj: 168 de locuri și Colegiul militar național „Alexandru Ioan Cuza” Constanța, județul Constanța: 144 de locuri. La toate aceste licee, este vorba de locuri la profil militar, filiera vocaţională, specializarea matematică-informatică, cu predare în regim intensiv la limba engleză.

Înscrierile au început pe 13 ianuarie, data limită fiind 21 martie, și se fac online, pe https://www.recrutaremapn.ro/signupform.php sau la sediul birourilor de informare-recrutare din țară, la Vaslui, acest birou funcționând în cadrul Centrului Militar Județean situat pe str. Decebal nr. 16. Se pot înscrie elevii din clasele a VIII-a sau absolvenții care nu au fost înmatriculați într-o unitate de învățământ liceal sau profesional, cu vârsta de cel mult 16 ani împliniți în anul 2025.

Selecția candidaților se va face în perioada 20 ianuarie – 11 aprilie, candidații vasluieni urmând să se prezinte la Centrul zonal de selecție și orientare din Câmpulung Moldovenesc.

Candidații vor trebui să treacă de examinarea medicală, care se va face în perioada 3 februarie – 17 aprilie, la unitățile sanitare din rețeaua Ministerului Apărării Naționale. Finalizarea dosarelor și anunțarea celor selectați se va face pe 30 aprilie.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.