Ieri, în jurul orei 12:30, colegul nostru, Vârlan Gabriel, aflat în timpul liber, se întorcea din concediu către casă, când, în comuna Berești, județul Bacău, a fost martor la producerea unui accident rutier între două autoturisme: o mașină a intrat în spatele celeilalte.

Acesta a oprit imediat și s-a deplasat la locul incidentului. A constatat că unul dintre conducătorii auto nu avea nevoie de sprijin, coborând singur din autoturism, iar în mașina lovită din spate se afla un bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani, care necesita ajutor.
Colegului nostru i-a acordat primul ajutor, a apelat 112 pentru solicitarea echipajelor medicale și, pentru prevenirea unor riscuri suplimentare, a intervenit asupra autoturismului implicat, deconectând bornele bateriei.
În urma intervenției, bărbatul a fost stabilizat și a rămas conștient până la sosirea echipajului de ambulanță și preluarea acestuia pentru îngrijiri medicale.
Sergent major Vârlan Gabriel își desfășoară activitatea în cadrul Grupei Jandarmi Supraveghere și Intervenție Negrești, este absolvent al Școlii Militare de Jandarmi „Petru Rareș” Fălticeni – promoția decembrie 2024, iar din luna octombrie a acestui an s-a alăturat colectivului nostru, după o experiență de 9 luni în cadrul Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București.





































[…] vasluiazi.ro […]